Preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, a explicat, marți, la cine s-a referit atunci când a spus, luni seară, la votul de învestitură pentru Guvernul Veștea, că

Parlamentarii UDMR vor părăsi sala în momentul votului din plenul reunit cu privire la învestirea guvernului lui Adrian Veștea, a declarat luni seară liderul

Kelemen Hunor: ”Felicitări, George Simion! Ai dat șah și mat. S-a încheiat o epocă și nu știm ce ne-așteaptă”.