Kelemen Hunor a declarat, la votul de învestitură a Guvernului Veștea, că există un singur câștigător după negocierile duse de premierul desemnat și criza politică prelungită, dar că acesta nu se află în sală:
”Există un singur om care astăzi a câștigat. Nu este în sală, dar talentul trebuie recunoscut. Felicitări, George Simion, ai dat șah și mat. S-a încheiat o epocă și nu știm ce ne-așteaptă”, a continuat Hunor.
- articolul continuă mai jos -
Parlamentarii UDMR au părăsit sala la votul pentru învestirea Guvernului Veștea.
„Astăzi se încheie o perioadă importantă din istoria contemporană a României. Se încheie o perioadă care a început acum 36 de ani, imediat după Revoluția din Decembrie, și a fost o perioadă extrem de importantă pentru țara noastră. Și începe o etapă despre care încă nu știm nimic. Semnalul de sfârșit de epocă a fost dat în Decembrie 2024, în momentul anulării alegerilor prezidențiale. Pentru care nici astăzi nu avem o explicație, societatea așteaptă o explicație în continuare”, a declarat Hunor.













