Preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat luni seară, în plenul reunit, la votul de învestitură a guvernului Veştea, că există un singur om care astăzi a câştigat iar talentul trebuie recunoscut. Liderul UDMR a spus, îngrijorat, că se termină o epocă: ”Felicitări, George Simion, ai dat şah şi mat!”, a transmis liderul UDMR.
”Astăzi se încheie o perioadă importantă din istoria contemporană a României. Se încheie o perioadă care a început acum 36 de ani, imediat după Revoluţia din Decembrie, şi a fost o perioadă extrem de importantă pentru ţara noastră, şi începe o etapă despre care încă nu ştim nimic”, a spus Kelemen Hunor în plenul reunit.
Liderul UDMR a arătat că semnalul de sfârşit de epocă a fost dat în decembrie 2024, în momentul anulării alegerilor prezidenţiale, pentru care nici astăzi nu avem o explicaţie şi societatea aşteaptă o explicaţie în continuare.
”Banalizarea răului întotdeauna începe cu un pas mic. Un pas aparent nevinovat, un pas care poate fi explicat raţional, un pas care trece peste valori, un pas care trece peste principii, peste principii fără de care nu se poate crea o societate bazată pe încredere. Trece peste principii şi câmpul de bătălie politică devine extrem, extrem de tulbure. În aceste zile asistăm la cea mai complexă bătălie politică pentru putere. Nu pentru oameni, nu pentru comunităţi, ci pentru putere”, a menţionat Kelemen Hunor.






