Deputatul PNL Gigel Știrbu i-a cerut președintelui României să răspundă afirmațiilor lui George Simion. Liderul AUR a declarat, miercuri seara, la Marius Tucă Show, că în seara votului din Parlament pe guvernul Veștea ar fi fost sunat de un consilier prezidențial, la ora 21:15, care i-ar fi spus „că ar fi bine să voteze”. Simion nu a spus niciun nume.

- articolul continuă mai jos -

„Cine spune adevărul?”, spune Gigel Știrbu, într-o postare pe pagina sa de Facebook.

„George Simion susține că, în seara votului pentru Guvernul Veștea, un consilier prezidențial l-ar fi contactat și i-ar fi transmis că ar fi bine ca AUR să voteze guvernul. Dacă această afirmație este adevărată, atunci avem o problemă uriașă de credibilitate publică”, adaugă el.

„De un an de zile, președintele Nicușor Dan și-a construit discursul pe ideea că nu acceptă sub nicio formă o formulă de guvernare care să depindă de AUR. Românii au auzit în repetate rânduri că AUR reprezintă o linie roșie.