Președintele AUR, George Simion, face declarații de presă în urma depunerii unei moțiuni de cenzură alături de Partidul Social Democrat împotriva guvernului în funcțiune, în București, 28 aprilie 2026. Inquam Photos / Octav Ganea

Liderul AUR, George Simion, a făcut declarații luni seară, la sediul AUR, după întâlnirea cu premierul desemnat, Adrian Veștea.

George Simion a spus că nu va vota guvernul Veștea decât dacă președintele Nicușor nu își va retrage public linia roșie prin care i-a numit pe cei de la AUR extremiști. În același timp, George Simion și-a încheiat intervenția spunând că Nicușor Dan nu e un președinte legitim, precizând că AUR va continua pocedura de suspendare a șefului statului, pentru care în prezent nu are suficiente voturi.

„La sediul Partidului AUR a venit premierul desemnat de către Nicuşor Dan pentru a ocupa funcţia de prim-ministru, împreună cu câţiva dintre miniştri, ministrul Apărării, ministrul Energiei. Cred că e un pas spre normalitate ca al doilea partid politic ca reprezentare în Parlament şi primul partid în preferinţele românilor să fie consultat, să fie întrebat. Avem nişte restricţii din partea preşedintelui republicii, care ne fac să nu luăm în calcul în acest moment un vot pentru Adrian Veştea. Nicuşor Dan a spus că nu este de acord, în data de 6 mai, cu un guvern care să facă parte AUR sau care să treacă cu voturile AUR”, a declarat George Simion, după întâlnirea cu Adrian Veştea.