George Simion, președintele AUR, susține declarații de presă alături de membri ai partidului la Palatul Parlamentului din București, 22 iunie 2026. Inquam Photos / George Călin

Liderul AUR, George Simion, a reacționat vineri, după ce consultările de la Palatul Cotroceni privind formarea noului guvern s-au încheiat fără un acord între partide. Simion a scris pe rețelele sociale că singura soluție este intrarea AUR la guvernare și, în caz contrar, suspendarea președintelui Nicușor Dan.

„AUR la guvernare! E singura soluție! Dacă nu se conformează N. Dan, el trebuie suspendat”, a scris George Simion pe Facebook.

Mesajul liderului AUR a fost publicat după ce președintele Nicușor Dan a anunțat că discuțiile purtate cu liderii PSD, PNL, USR, UDMR s-au încheiat fără un acord.

„Este responsabilitatea partidelor să negocieze între ele o majoritate pentru orice formulă de guvern pe care o consideră potrivită”, a declarat șeful statului la finalul consultărilor.