Adrian Veștea a anunțat luni pe facebook că se întâlnește cu șeful AUR după ce a fost convocat la George Simion pentru negocieri.

”Sunt un om al dialogului și al consensului. Înțelegând responsabilitatea care îmi revine pentru a pune capăt haosului politic, voi avea o întâlnire cu președintele AUR, George Simion. Când vine vorba de România și de rezolvarea unei crize fără precedent, îmi asum un dialog deschis cu orice formațiune politică votată de români. Este cred obligatoriu dacă vrem să avem, în adevăratul sens al cuvântului, un Guvern al României”, a scris Veștea pe facebook.

- articolul continuă mai jos -

George Simion a anunțat mai devreme că AUR nu va vota în această seară guvenrul Veștea și l-a convocat pe premierul desemnat la sediul AUR pentru negocieri dacă acesta vrea voturile partidului extremist.

Negocierile Veștea – AUR au loc pe fondul declarațiilor repetate ale președintelui Nicușor Dan, care a spus că nu va accepta un premier susținut de AUR.