Premierul desemnat Adrian Veștea a declarat luni la ieșirea din sediul AUR că a promis AUR să introducă măsurile cerute de partidul extremist în programul de guvernare. Veștea fusese convocat de George Simion la negocieri la sediul AUR pentru voturile necesare ca guvernul său să treacă.
”Am discutat o serie de măsuri economice dorite de AUR. I-am asigurat de toată disponibilitate pentru toate aspectele care nu vor avea impact economic în așa fel încât să le pot include. Am deschidere pentru orice solicitare”, a spus Veștea.
- articolul continuă mai jos -
”În această seară vom merge la învestire și vom solicita ca parlamamentarii care au fost informați de programul de guvernare să-și exprime votul”, a mai spus Veștea.
Întrebat dacă Nicușor Dan știe că a negociat cu AUR, Veștea a spus că ”eu am un mandat de constituire a unei majorități”.














