Adrian Veștea, marți, 16 iunie 2026. Credit: Cristian Cristel / Xinhua News / Profimedia
Candidatul la funcția de premier, Adrian Veștea, a declarat că a discutat cu reprezentanții AUR, luni seară, „o serie de măsuri economice” pe care și le doresc aceștia. „Am deschidere pentru orice solicitare care poate duce la o mai bună guvernare”, a spus el, la ieșirea din sediul formațiunii conduse de George Simion.
„I-am asigurat de toată disponibilitatea pentru toate aspectele care nu sunt în programul de guvernare și care, în urma evaluărilor, nu vor crea un impact economic și vor putea fi suportate de către bugetul României în perioada următoare, în așa fel încât să le putem include”, a declarat Adrian Veștea, la ieșirea de la discuțiile cu reprezentanții AUR.
El susține că are „deschidere pentru orice solicitare care poate duce la o mai bună guvernare, la implementarea reformelor sau a găsirii soluțiilor pe care românii le așteaptă de foarte multă vreme”.
Adrian Veștea, declarații după discuțiile cu AUR, luni, 22 iunie 2026













