Prim-vicepreședintele AUR, Dan Dungaciu, a vorbit la Digi24 despre șansele Guvernului Veștea de a obține votul de învestitură. Oficialul AUR a precizat că partidul nu a fost consultat de premierii desemnați, transmite MEDIAFAX.

Întrebat despre pregătirile pentru Guvernul Veștea, Dungaciu a răspuns că nimeni din echipa premierului desemnat nu a discutat cu AUR.

- articolul continuă mai jos -

Referitor la poziția partidului, Dungaciu a explicat că decizia rămâne neschimbată. AUR va vota „prezent”, dar parlamentarii nu vor vota favorabil sau vor părăsi sala.

Întrebat dacă au existat negocieri informale, Dungaciu a precizat că nu a avut loc niciun contact cu premierii desemnați. Oficialul AUR a adăugat că speranțele transmise public au, probabil, doar o valoare strategică.