Senatul şi Camera Deputaţilor s-au reunit, luni seara, în şedinţă comună, pentru învestirea Guvernului propus de premierul desemnat Adrian Veştea, nefiind clar încă dacă AUR va contribui cu voturi. Reamintim, liderul formațiunii extremiste, George Simion a cerut ca Veștea să se prezinte la sediul AUR, înainte de ședința comună de învestire, pentru a prezenta programul de guvernare, fără ca ulterior să dea un mesaj clar de respingere a Guvernului Veștea.

- articolul continuă mai jos -

În schimb, unul dintre parlamentarii AUR, Mohammad Murad, a declarat înainte de începerea ședinței, că nu neapărat s-a ajuns la o înțelegere în cadrul discuțiilor purtate la sediul AUR, cu Adrian Veștea, dar că el, personal, va vota pentru învestirea noului Guvern pentru că „țara are nevoie de stabilitate”. Murad n-a spus dacă mai sunt și alți parlamentari AUR care ar vota pentru învestirea Guvernului Veștea.

De asemenea, deputatul George Becali (fost AUR) a spus la Antena3 că din punctul său de vedere, Guvernul Veștea „trece”, chiar dacă el n-a vorbit cu nimeni. „Eu vă garantez că guvernul trece, nu pot să spun mai multe, dar garantez că trece guvernul, hai să vedem cine are dreptate”.

La ședința comună de luni seara şi-au înregistrat prezenţa 358 de parlamentari din totalul de 464. Pentru învestirea guvernului este nevoie de 233 de voturi.