Președintele AUR, George Simion susține că luni, în seara votului din Parlament, pentru guvernul Veștea, a fost sunat de un consilier prezidenția la ora 21:15 care i-ar fi zis „E un lucru bun ca voi să votați”. Declarația a fost făcută într-o emisiunea Marius Tucă Show de la Gandul.ro.

Cu câteva ore întainte de votul din Parlament, după ce George Simion l-a chemat pe premierul desemnat Adrian Veștea la sediul AUR pentru discuții, liderul AUR a dat un ultimatum președintelui Nicușor Dan.

- articolul continuă mai jos -

Simion a declarat că AUR nu va lua în calcul susținerea Guvernului dacă nu primește până la ora 21:30 „clarificări” din partea președintelui. El a invocat declarațiile făcute anterior de Nicușor Dan, potrivit cărora nu ar fi fost de acord cu un guvern care să includă AUR sau să depindă de voturile AUR.

George Simion a povestit, în emisiunea de la Gandul.ro, ce s-a întâmplat în ziua de dinainte și în seara votului.