George Simion. Foto: Cosmin Iftode / Alamy / Profimedia

Liderul AUR, George Simion, a publicat luni seară pe Facebook un mesaj în timp ce în plenul reunit al Parlamentului a început votul de învestire a Guvernului Veștea.

„Guvernul Veștea/Nicușor a picat la vot”, a scris George Simion pe Facebook.

Urmăriți votul din Parlament privind învestirea Guvernului Veștea, LIVETEXT pe HotNews.

Anterior, în plen, George Simion, extrem de surescitat, a avut un discurs scurt, în care a spus că nu va cere niciunui coleg să voteze în vreun fel, dar că el și cei care „nu trădează” cauza AUR vor ieși din sală, echivalent cu a nu vota Guvernul Veștea.