România „nu are nevoie de un Guvern care își începe mandatul negociind cu prietenii Rusiei”, a afirmat luni vicepreședintele PNL Siegfried Mureșan, după ce premierul desemnat, Adrian Veștea, a anunțat că a acceptat să se întâlnească cu liderul AUR, George Simion, pentru discuții privind viitorul cabinet.
„În numele «responsabilității» se caută acum sprijinul AUR. Responsabilitatea înseamnă să construiești majorități proeuropene, nu să cauți sprijin la cei care au contestat constant direcția europeană a României”, a scris Mureșan, într-un mesaj publicat pe pagina lui de Facebook.
„Responsabilitatea înseamnă un Guvern format din cei care vor să ducă România înainte, nu din cei care vor să o țină pe loc. România nu are nevoie de un Guvern care își începe mandatul negociind cu prietenii Rusiei”, a mai afirmat Siegfried Mureșan, în mesajul său din mediul online.
Veștea: Îmi asum un dialog deschis cu orice formațiune politică votată de români
Mai devreme, premierul desemnat, Adrian Veștea, a anunțat că luni seară va avea o întâlnire cu președintele AUR, George Simion, la invitația acestuia din urmă, liberalul punctând că este „un om al dialogului” și înțelege responsabilitatea de a pune capăt „haosului politic”.













