UDMR nu este un apendice al PSD-ului, nici al altui partid , a declarat Kelemen Hunor într-un interviu acordat site-ului maghiar Maszol, când a fost întrebat dacă își imaginează continuarea colaborării pe termen lung alături de PNL și USR, transmite MEDIAFAX.
Referitor la desemnarea lui Adrian Veștea și la eșecul acestuia de a obține sprijin parlamentar luni, Kelemen Hunor a declarat:
- articolul continuă mai jos -
„În primul rând, trebuie să tragem concluzia că desemnarea unui candidat la funcția de prim-ministru dintr-un partid, fără ca acesta să se bucure de sprijinul partidului, este o decizie greșită încă de la început. Aceasta presupune că intenția celui care a propus candidatura a fost aceea de a reordona raporturile de forță din interiorul partidului. Dacă nu a fost intenția președintelui, atunci a fost a celor care i-au propus o astfel de soluție. Astăzi, acest lucru nu mai poate fi făcut. Reacția partidelor parlamentare a fost, din acest punct de vedere, foarte fermă.
Pe de altă parte, desemnarea ca prim-ministru a unei persoane care, la nivel local, în calitate de primar sau de președinte al consiliului județean, poate fi considerată relativ de succes, dar care nu are experiența și capacitatea de a conduce un guvern, de a purta negocieri politice sau de a forma o majoritate, este sortită eșecului încă de la început. În al treilea rând, în timp ce se ducea lupta pentru puterea politică, toată lumea a uitat că există un interes public social care depășește obținerea puterii politice. Acest lucru nu a fost luat în considerare. Din decembrie 2024 se înregistrează o mișcare tectonică politică continuă, care încă nu a ajuns la un punct de echilibru. Aș putea spune că, din păcate, așa funcționează această țară. (…)”, a spus Kelemen presei maghiare.








