Kelemen Hunor. Foto: Lucian Alecu / Alamy / Profimedia
„Partidele din fosta coaliție trebuie să se așeze din nou la masa negocierilor și să ajungă la un acord”, spune liderul UDMR, Kelemen Hunor, după ce formațiunea a decis, în şedinţa de marţi, că nu va face parte din Guvernul Veştea.
„Consiliul Permanent al Uniunii a analizat situația politică actuală, raporturile de forțe din parlament și interesele comunității maghiare din Transilvania. În contextul actual, nu sunt îndeplinite condițiile necesare pentru ca UDMR să participe la negocierile de formare a guvernului conduse de Adrian Veștea sau să își asume un rol în cadrul guvernului pe care acesta îl are în vedere”, a scris Kelemen Hunor, pe pagina sa de Facebook.
UDMR consideră „că este corect să pornim de la realitățile parlamentare”, a spus Kelemen Hunor, precizând că partidele din fosta coaliție trebuie să se așeze din nou la masa negocierilor.
„Și să ajungă la un acord, pe baza unui dialog politic deschis, cu privire la o soluție viabilă: un guvern de majoritate sau un guvern de minoritate susținut în condiții clare”, a mai scris Kelemen Hunor.















