„Aşa am simţit eu din discuţiile de până acum”, a spus liderul UDMR miercuri dimineață, la RFI.

Kelemen Hunor a fost întrebat, la RFI, care este varianta cea mai probabilă de Guvern pe care o vede.

Liderul UDMR a propus „Guvern PSD monocolor”, reafirmând în context necesitatea unui pact politic.

„Guvern PSD monocolor. Aşa am simţit eu din discuţiile de până acum, fiindcă imediat după eşecul domnului Veştea de a obţine majoritate, Sorin Grindeanu a declarat că ei nu vor susţine un Guvern minoritar PNL-USR-UDMR. Dacă ei exclud o astfel de variantă, atunci nu rămâne o altă variantă decât PSD”, a argumentat Kelemen Hunor, citat de Agerpres.

Liderul UDMR a reiterat că pentru stabilitate a propus refacerea coaliţiei: „Nu trebuie să fim prieteni, nu trebuie să ne iubim în coaliţie, trebuie să lucrăm în interesul societăţii până la un anumit moment, până ce începe competiţia politică”.