Ministerstwo Zdrowia zleciło wojewodzie mazowieckiemu i konsultantowi krajowemu w dziedzinie medycyny ratunkowej przeprowadzenie kontroli w SOR-ach Warszawskiego Szpitala Południowego i Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego - poinformował w środę resort. Kontrola dotyczy m.in. procedur wobec pacjentów, którzy zmarli w trakcie pobytu na SOR-ze.
Konsultant krajowy w dziedzinie medycyny ratunkowej o SOR-achKrajowy konsultant w dziedzinie medycyny ratunkowej prof. Jerzy Robert Ładny w opublikowanym w czwartek komunikacie podkreślił, że zgony budzące wątpliwości są zawsze szczegółowo analizowane. Zaznaczył też, że polskie SOR-y spełniają wszelkie wymogi prawne i notują najniższe, stale spadające wskaźniki śmiertelności w całej służbie zdrowia.
Zobacz wideo
Marcin Kierwiński: Nikomu nie załatwiałem leczenia w Szpitalu Południowym
"Każdy medialny przypadek opisujący nieprawidłowości wpływa negatywnie na poczucie bezpieczeństwa pacjentów, dlatego ważne jest, aby rozmawiać o faktach i na podstawie konkretnych dowodów" - wskazał prof. Ładny.Inspektorzy zbadają procedury, dokumentację medyczną, badania obrazowe i czas pobytu chorych na SOR-ze. Weryfikacją objęto okres od 1 lipca 2025 r. do 31 maja 2026 r. Wyniki kontroli mają zostać przedstawione możliwie jak najszybciej.Prokuratura bada sprawę Szpitala PołudniowegoW sprawie Szpitala Południowego w poniedziałek wszczęte zostały dwa śledztwa. Pierwsze dotyczy oszustwa na kwotę ponad pół miliona złotych. Drugie - nadużycia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego; chodzi m.in. o naruszenia zasad triażu przy klasyfikacji pacjentów na SOR-ze. Toczy się też postępowanie Naczelnej Izby Lekarskiej. Kontrolę w Szpitalu Południowym zapowiedział także UODO.














