V posledných týždňoch sa otázkou, či sa Vyšehradská štvorka preberie z kómy, zaoberali európski diplomati oveľa intenzívnejšie, než voliči členských štátov tohto zoskupenia. Nejde pritom len o obavy, že obnovená V4 sa opäť stane nástrojom tlaku na Úniu, ako o tom kedysi sníval únosca pôvodnej myšlienky Vyšehradu Viktor Orbán.

Článok pokračuje pod video reklamou

Robert Fico si vo svojom príhovore po summite V4 dokonca nostalgicky zaspomínal na časy, keď Európska rada nervózne čakala na výsledky vyšehradských rokovaní, a premiérom potom telefonovala kancelárka či ďalší európski lídri. Samozrejme, vtedy sa nerozprávalo o spoločnom blokovaní sankcií proti Rusku, ani o tom, ako sa vyhnúť prísnym kritériám právneho štátu.Kým bude na čele slovenskej vlády Fico, len ťažko možno očakávať, že Vyšehrad ako celok jednoznačne odmietne Orbánovu predstavu regiónu ako kompy pohybujúcej sa medzi brehmi Východu a Západu. Niečo podobné napokon pripomína aj Ficova politika „na všetky svetové strany“.Aj preto premiéri na spoločnej tlačovej besede zdôrazňovali, že vo všetkých aktuálnych otázkach zhodu nenachádzajú. Všetci sú však podľa Fica natoľko múdri, aby na stôl nekládli témy, ktoré rozdeľujú, ale sústredili sa na tie, ktoré spájajú. Moskva rozdeľuje, tak o nej radšej nehovormePéter Magyar aj v jeho prítomnosti zopakoval, že zoskupenie v minulosti zlyhalo aj preto, lebo Orbán sa dostal príliš blízko k Rusku, a ohrozil tým tisícročné vzťahy s Poliakmi. Zatiaľ to môžeme považovať za špeciálny odkaz určený Ficovi.Andrej Babiš sa ešte pred budapeštianskym summitom dušoval, že nebude postupovať ako jeho predchodca Petr Fiala, ktorý hádzal polená pod kolesá Vyšehradu pre rozdielne názory na Ukrajinu, či „vzájomné antipatie niektorých lídrov“. Spolupracovať chce aj s Magyarom, hoci práve ten porazil jeho priateľa Orbána.Pri súčasnom personálnom obsadení sa však prebudený Vyšehrad takmer určite nezhodne na hodnotách, ktoré mu vtlačili jeho zakladatelia Václav Havel, Árpád Göncz a Lech Wałęsa. Aj preto, že oni nedefinovali regionálny záujem proti niekomu. Spájal ich návrat do Európy.Otázkou zostáva, či bez geopolitickej a hodnotovej zhody tieto štáty vôbec potrebujú Vyšehradskú štvorku na niečo viac než ekonomickú spoluprácu. Pre spoločný postup pri migrácii, reakciách na Green Deal či v energetike predsa nepotrebujú hodnotové zoskupenie. Partnerov si dokážu nájsť aj mimo regiónu.Vo väčšine kľúčových tém budú vlády rokovať s Úniou individuálne a len ťažko si predstaviť, že by sa „obetovali“ za ostatných v otázkach, ktoré im doma neprinášajú žiadny politický zisk.Fico Vyšehrad potrebuje, Magyar až tak nieRobert Fico navrhoval, aby sa premiéri stretávali pred každým zasadnutím Európskej rady na koordinačných rokovaniach. Vymenoval aj oblasti, v ktorých by sa mohli zhodnúť: konkurencieschopnosť, klimatické ciele, migrácia či ceny energií, ktoré podľa neho musia zostať pre región prijateľné. Ropovod Družba, ktorý sa spolu s Orbánom chystal osobne kontrolovať, tentoraz nespomenul.Aby demonštroval, akým je bojovníkom, opäť vytiahol svoj osudový príbeh o politickej perzekúcii, a o tom, že jeho spolupracovníkov si na Slovensku dovolili vyšetrovať.