Keď sa naposledy konal samit Vyšehradskej štvorky, niesol sa v napätej atmosfére. Bol február 2024 a pred Lichtenštajnským palácom na pražskej Malej Strane na slovenského premiéra Roberta Fica a maďarského premiéra Viktora Orbána čakali demonštranti s transparentmi ako „Fico a Orbán, zbabelé putinovské podržtašky“ a „Fico, choď domov do Ruska“.

Článok pokračuje pod video reklamou

Len pár dní predtým Fico v prejave k výročiu ruskej invázie na Ukrajinu hovoril o „falošnom démonizovaní prezidenta Putina“ aj o tom, že EÚ podporuje vzájomné zabíjanie Slovanov. Voči jeho slovám sa vtedy ohradil český premiér Petr Fiala aj ich poľský kolega Donald Tusk a obaja pred samitom spochybňovali, či má vôbec formát V4 ešte zmysel.„Faktom je, že vojna sa o niekoľko rokov skončí. A možno tu nebudeme už ani my, ale V4 tu bude,“ uzavrel vtedy Fico rozdielne názory na príčiny vojny na Ukrajine.Vojna na Ukrajine sa ani po dvoch rokoch neskončila. Medzitým sa v dvoch krajinách zmenilo obsadenie vo vedení – v Česku sa k moci vrátil Andrej Babiš a v Maďarsku po šestnástich rokoch vystriedal Viktora Orbána Péter Magyar.V utorok sa lídri V4 opätovne stretli, tentoraz neďaleko Budapešti, v Grassalkovichovom paláci v meste Gödöllő. Po minulotýždňovom stretnutí v Bruseli ide o druhé stretnutie aj medzi Ficom a Magyarom. Hoci ich vzťahy sú pre sporné otázky ohľadom vyvlastňovania pôdy maďarskej menšiny napäté, stretnutie Vyšehradskej štvorky bolo predovšetkým pragmatické. Ideologické rozdiely zatlačili do úzadia diskusie o železničnej rýchlodráhe aj nelegálnej migrácii.