A V4 visszatért!Ez volt az a mondat, amelyet a visegrádi országok védelmi minisztereinek csütörtöki sajtótájékoztatóján – akár magyarul, lengyelül, szlovákul vagy csehül, de – minden résztvevő szó szerint így mondott el beszédében. A kvartett haldokló kooperációja a magyar választás után kapott lendületet, s kicsivel több mint egy hónappal a Tisza kormányalakítása után a keddi miniszterelnöki csúcsot követően a katonai ügyekért felelős tárcavezetők is összeültek.Ruszin-Szendi Romulusz honvédelmi miniszter, mint a V4 soros elnökségéről leköszönő ország képviselője a Hősök terén fogadta kollégáit, ahol az ismeretlen katona emlékművénél helyeztek el koszorúkat a katonazenészek és a díszszázad alakias ölelésében. Ezt követően a közeli Stefánia-palotában tárgyaltak, amit munkaebéd követett.Védelmi miniszterek az ismeretlen katona emlékművének megkoszorúzásakor a Hősök terén HVG / Reviczky ZsoltRendkívüli bejelentésre nem lehetett számítani, hiszen a frissen felélesztett partnerség tartalmi, szakpolitikai elemeinek kidolgozásához több idő kell.Apróbb, korábban megkezdett együttműködések folytatásáról esett szó, de érezhetően a jövőbeli prioritások kijelölésén volt a hangsúly – na meg a szimbolikán.Robert Kalinák szlovák védelmi miniszter – miután a V4 biztonságpolitikai jelentőségét méltatta – el is mondta: „Az volt a fontos, hogy eljöhettünk. (…) Nyitott és informális párbeszéd volt, ami már nagyon hiányzott nekünk.” https://hvg.hu/360/20260624_visszavagyott-aranykorCseh kollégája, Jaromír Zuna azt hangsúlyozta, hogy a meghatározó szövetségi rendszerekben – EU, NATO – is fontos országcsoportról van szó. „Ki másnak kellene ebben a régióban együttműködnie, ha nem nekünk?” – tette fel a költői kérdést, utalva a közös múltra, kultúrára. Felhívta rá a figyelmet, hogy 2028-tól Csehország fog a Visegrádi Négyek EU-harccsoportjának (V4 EUBG) élére állni keretnemzetként. Arról pedig még Ruszin-Szendi számolt be posztjában, hogy Prága egy dandárt küld a Közép-európai Többnemzeti Hadosztály-parancsnokság (MND-C) kötelékébe, ami egy cseh–horvát–magyar védelmi együttműködés, és szintén a magyar választás adott neki lendületet.Vlagyiszlav Kosinyak-Kamis ki is emelte, hogy nagyra értékeli a magyar társadalom urnáknál hozott döntését. „Nagy reményekkel és elvárásokkal jöttünk, de nem csalódtunk. Reaktiváltuk a V4-et” – fogalmazott.A találkozó talán legfontosabb bejelentése az volt, hogy mostantól minden visegrádi ország területén tartott hadgyakorlatra minden részes állam automatikusan küld katonákat.Fontos beszédtéma volt még a védelmi beszerzések, illetve a hadiipari együttműködések, különös tekintettel a drónokra és a drónvédelmi rendszerekre. Erről nemrég tárgyalt az új vezérkari főnök, Sándor Zsolt is. Azt már a magyar miniszter jelentette be most, hogy a következő, szlovák elnökség hivatalba lépésétől kezdve a négy ország katonai nemzetbiztonsági szolgálatai, illetve azok vezetői is fokozottan együtt fognak működni rendszeres találkozókkal.Vlagyiszlav Kosinyak-Kamis lengyel védelmi miniszterHVG / Reviczky ZsoltA csütörtöki párbeszédben kiemelt szerepet kapott a néhány hét múlva esedékes ankarai NATO-csúcsra felkészülés, illetve az álláspontok összehangolása. Itt közös projektként jelenik meg az infrastruktúra: kiemelték a katonai mobilitás fejlesztését, hiszen a kvartett országai fontos felvonulási területnek számítanak a NATO keleti szárnyán, Magyarország pedig nem csupán nyugat–keleti irányban, hanem észak–déli szállításnál is kulcspozícióban van. Szintén beruházásként jelent meg a kőolaj szállítását segítő NATO-vezetékhálózat kérdése is.A tavaly Hágában tartott NATO-csúcson az államok – Spanyolország kivételével – fogadalmat tettek, hogy tíz éven belül feltornásszák a védelmi kiadásokat a GDP 3,5 százalékára. Az ezzel kapcsolatos, például infrastrukturális ráfordítás pedig a hazai össztermék 1,5 százalékára kell, hogy rúgjon. A katonai kiadások kérdése minden bizonnyal fontos pont lesz idén Törökországban is.Ruszin-Szendi tréfálkozva meg is említette, hogy a szokásos pálinka mellé egy ostort is kaptak az ide látogató delegációk ajándékba, hogy jobban tudjanak vele hatni a pénzügyminisztériumaikra.A találkozó politikai jelentőségét erősítette, hogy a tárgyaláson részt vett Orbán Anita külügyminiszter is. „A katonák katonákkal eddig is megtalálták a hangot. A bizalmi faktor emelkedett fel politikai szintre” – mondta a honvédelmi miniszter a platform új helyzetéről.HVG / Reviczky ZsoltÉs valóban, politikai szint alatt eddig is folyt a munka a V4-ben, a vezérkari főnöki találkozókat például megtartották Böröndi Gábor részvételével, csak a legtöbb ügy megakadt, amint politikai szintre lépett, néhány kooperáció, mint Szlovákia légtérvédelme, pedig bilaterális alapon folytatódott. Mi sem mutatja azt jobban, minthogy védelempolitikai igazgatói találkozó is csak a Tisza kormányalakítása után jöhetett létre. Nemhogy a mostani magyar elnökség alatt, hanem 2023 óta nem volt ilyen.A hangunk egyszerre messzebbre hangzik, mint külön-külön, és ezt a korábbi magyar kormány nem vette észre– mondta Ruszin-Szendi.A törés 2022-ben kezdődött, mikor a magyar kormány lemondta a tavaszi védelmi csúcsot, mert Csehország és Lengyelország bejelentette, hogy bojkottálják, és nem mennek el. Akkor a negyedik Orbán-kormány Ukrajna- és Oroszország-politikájára hivatkoztak, ami már akkor is az agresszor felé kacsingatott, ráadásul a parlamenti választás miatt különösen ki volt hegyezve a retorika.Ruszin-Szendi RomuluszHVG / Reviczky ZsoltInnentől kezdve az együttműködés tetszhalott állapotban volt, ám a Tisza megválasztása a sírból rángatta vissza a szövetséget. A V4 kormányközi együttműködés, nincs intézményesítve, így a kooperáció mértéke és területei a politikai klímától függenek. Az új magyar kormánynak szimbolikus lépésként Lengyelországba vezetett az első közös útja, hiszen a Fidesz alatt Varsóval volt a legmélyebb az ellentét. Az összeborulás után pedig Csehország, valamint az Orbán-kormányhoz látszólag legközelebb álló Szlovákia is azonnal megbékélt. https://hvg.hu/itthon/20260504_robert-fico-andrej-babis-donald-tusk-magyar-peter-jerevan-v4-ekNyitókép: HVG / Reviczky Zsolt
Ez már nagyon hiányzott mindenkinek - tervekkel és ostorral éledt újra a V4 katonai együttműködése
A visegrádi országok védelmi miniszterei az együttműködési pontokat vitatták meg, amiket a katonák már eddig is láttak, csak éppen az Orbán-kormányok megakasztották a kelet-közép-európai fókuszú külpolitikát.










