Határérték-túllépések miatt azonnali hatállyal felfüggesztették a Semcorp debreceni üzemének egyes tevékenységeit, egy éven belül másodszor.

A környezetvédelmi hatóság felfüggeszti a Semcorp Hungary Kft. működésének egy részét, miután több mintában is határértéket meghaladó mennyiségben mutattak ki fémeket és félfémeket. A vizsgálatok a monitoring kutakból, a csapadékvíz-elvezető rendszerből és a tározóból származó minták alapján készültek.

A Hajdú-Bihar Vármegyei Kormányhivatal közleményében azt írta, hogy a hatóságok korábban már kötelezték a céget mintavételre, azonban az eredményeket határidőn túl küldték meg, ami miatt egymillió forintos bírságot szabtak ki. A késve benyújtott adatok szerint többek között alumínium, nikkel, ólom és arzén esetében is túllépték a megengedett határértékeket.

A jogsértések miatt a vállalatot több intézkedésre kötelezték: vízzáró tározó kialakítására, a megfigyelő kutak rendszeres vizsgálatára, a mért anyagok körének bővítésére, valamint több mint kétmillió forint eljárási költség megfizetésére és újabb bírságra.

Az ügyben a környezetvédelmi hatóság külön eljárásokat is indított, kármentesítést rendelt el, valamint vizsgálják az engedélytől eltérő működés gyanúját is. A mostani intézkedések függetlenek egy korábbi, oltóhabbal összefüggő szennyezéstől.