A környezetvédelmi hatóság felfüggeszti a debreceni Semcorp Hungary Kft. tevékenységét, miután a gyár környezetében vett vízminták több fém és félfém esetében is határérték feletti szennyezettséget mutattak ki – közölte szerda délután a Hajdú-Bihar Vármegyei Kormányhivatal.
Fotó:
Kristóf Balázs / 444
A hatóság szerint a vállalat által üzemeltetett monitoring kutakból, a csapadékvíz-elvezető rendszerből és a csapadékvíz-tározóból vett mintákban többek között alumíniumot, báriumot, cinket, kadmiumot, kobaltot, krómot, lítiumot, mangánt, nikkelt, ólmot, rezet, vasat és arzént is a határértéknél magasabb koncentrációban mutattak ki. A mért értékek nemcsak a jogszabályban rögzített határértékeket haladták meg, hanem az üzem indulása előtt készült alapállapot-felmérés eredményeit is.
A kormányhivatal közlése szerint a környezetvédelmi hatóság ezért a gyár működésének felfüggesztéséről döntött. A hatóság emellett kármentesítési eljárást indított, tényfeltárásra kötelezte a céget, és külön vizsgálja azt is, hogy a vállalat az engedélyétől eltérően működött-e.










