Felfüggeszti a Hajdú-Bihar Vármegyei Kormányhivatal környezetvédelmi hatósága, a lítiumion-akkumulátor-elválasztófilmet gyártó kínai vállalat, a Semcorp tevékenységét környezetszennyezés miatt – közölte a hivatal szerdán.A közleményük szerint a megyei kormányhivatal vízügyi-vízvédelmi hatósága akkreditált mintavételre kötelezte a Semcorp Hungary Kft.-t a monitoringkutakból, a csapadékvíz-elvezető rendszerből és a tározóból. A vállalat ugyan a mintavételezést elvégeztette, de az eredményeket és a kiértékelést határidőn túl küldte meg a hatóságnak, amiért egymillió forint bírságot kellett fizetnie. Az erről szóló döntést keresettel támadta meg a Semcorp.A vízügyi-vízvédelmi hatóság a késve beérkezett vizsgálati eredményekből megállapította, hogy határérték-túllépés történt több fém- és félfém komponens esetében (alumínium, bárium, cink, kadmium, kobalt, króm, lítium, mangán, nikkel, ólom, réz, vas, arzén) mind a jogszabályi határértékhez, mind pedig az alapállapot-felmérés vízvizsgálati eredményeihez képest.A hatóság a vállalatot kötelezte a csapadékvíz-késleltető tározóban vízzáró kialakítására, a monitoringkutak negyedéves vizsgálatára, a vizsgálandó komponenskörök bővítésére és a több mint kétmillió forintos eljárási költség megtérítésére. https://hvg.hu/kkv/20260323_semcorp-debrecen-greenpeace-oldoszer-ipari-anyagokAz ügyben, amely független a korábbi, oltóhabbal történő szennyezéstől, a környezetvédelmi hatóság is hatósági eljárásokat indított: kármentesítést rendelt el, a vállalatot tényfeltárásra kötelezte, és eljárás indult a vállalattal szemben az engedélytől eltérő üzemelés miatt is – olvasható a közleményben.Papp László polgármester szerdán jelentette be, hogy büntetőfeljelentést tesz a debreceni önkormányzat a lítiumion-akkumulátor-elválasztófilmet gyártó kínai vállalat, a Semcorp környezetszennyezése ügyében. https://hvg.hu/zhvg/20260624_debrecen-semcorp-szennyezes-feljelentes-vizsgalatA polgármester már márciusban szigorúbb ellenőrzéseket követelt, illetve egyeztetésre hívta a városban működő akkugyárak vezetőit.Nyitóképünkön a Semcorp debreceni üzeme. Fotó: MTI / Derencsényi István