A miniszterelnök kedden a szlovák, a cseh és a lengyel miniszterelnökkel találkozik Gödöllőn. Napirend előtt azt mondta, azért dolgoznak, hogy az együttműködés a régió egyik legfontosabb motorja legyen.

„Közép-Európa nem földrajzi fogalom, Közép-Európa sors” – idézte Milan Kundera szavait Magyar Péter miniszterelnök a napirend előtti felszólalásában a parlamentben. A kormányfő ma a V4-találkozón vesz részt Gödöllőn a lengyel, a cseh és a szlovák miniszterelnökkel. „A magyarok, a lengyelek, a csehek és szlovákok pontosan tudják, miről írt Milan Kundera. Tudják, milyen érzés úgy élni, hogy saját sorsukról idegen fővárosban döntenek. (…) A magyarok aztán különösen tudják” – tette hozzá, azt is megjegyezve, azt az érzést is ismerik ezek a nemzetek, hogy milyen visszaszerezni a szabadságot. Magyar Péter szerint az Orbán-kormány idején a Visegrádi Négyek szövetsége mélypontra került, pedig ez senkinek sem volt érdeke. A miniszterelnök szerint ugyan vannak súlyos viták a nemzetek között – mint például Magyarország és Szlovákia között a kisebbség kérdésében – de a visegrádi négyekhez tartozó országok alapvetően közösen képzelik el a jövőt. A kormányfő azt mondta, a mai gödöllői tanácskozáson a következő évtizedek gazdasági céljai lesznek napirenden, egyebek mellett az észak-déli energetikai és közlekedési kapcsolatok kiépítése, a fejlesztéspolitikák összehangolása, valamint a stratégiai beruházások. Azért dolgozunk, hogy a visegrádi együttműködés a régió egyik legfontosabb motorja legyen. (…) Ez az a munka, amit ma elkezdünk – fogalmazott a délutáni találozóra utalva. A mai találkozó hátteréről itt írtunk. https://hvg.hu/360/20260619_hvg-v4-visegrad-magyarorszag-lengyelorszag-szlovakia-csehorszag