ANM a emis un cod galben de temperaturi deosebit de ridicate și discomfort termic accentuat, ce va viza mai multe zone din țară, transmite MEDIAFAX.
ANM a emis, luni, un cod galben de temperaturi deosebit de ridicate și disconfort termic accentuat pentru mai multe zone din România.
Luni, „în Maramureș, nordul și centrul Transilvaniei, nord-estul Moldovei, sudul Olteniei, sudvestul Munteniei se vor înregistra temperaturi deosebit de ridicate pentru această dată, disconfortul termic va fi accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge pragul critic de 80 de unități. Maximele termice vor fi cuprinse între 30 și 34 de grade”, a transmis ANM. Codul galben va fi valabil în intervalul orar 12 – 21.
- articolul continuă mai jos -
Vreme caldă în majoritatea regiunilor









