Un cod portocaliu de caniculă se înregistrează vineri dimineață în 11 județe, iar disconfort termin este foarte ridicat, anunță specialiștii ANM.
Conform paginii oficiale a instituției, acesta s-a prelungit până la ora 21:00.
Zonele afectate sunt județele Timiș, Arad, Bihor, Satu Mare, Maramureș, Sălaj, Cluj, Alba, Hunedoara, Bistrița-Năsăud și Mureș.
- articolul continuă mai jos -
”În județele Timiș, Arad, Bihor, Satu Mare, Maramureș, Sălaj, Cluj, Alba, Hunedoara, Bistrița-Năsăud și Mureș vor fi temperaturi deosebit de ridicate pentru această dată și local caniculă. Disconfortul termic va fi accentuat, iar indicele temperatură-umezeală ITU va depăși pragul critic de 80 de unități. Temperaturile maxime se vor situa între 33 și 37 de grade, cu cele mai ridicate valori în Câmpia de Vest”.














