Valul de căldură se intensifică și extinde în toată România, anunță meteorologii, care au emis alerte cod portocaliu și galben de caniculă, valabile de astăzi și până vineri, la ora 21.00.
De la ora 12.00 și până diseară, la ora 21.00, este în vigoare o alertă cod galben de caniculă, ce vizează mare parte din țară.
Potrivit ANM, joi (25 iunie) un val de căldură se va extinde în cea mai mare parte a țării. În Banat, Crișana, Maramureș, Oltenia, Muntenia, Dobrogea, în cea mai mare parte a Transilvaniei și în sudul și estul Moldovei se vor înregistra temperaturi deosebit de ridicate pentru această dată. Maximele termice vor fi cuprinse între 30 și 35 de grade, cu cele mai mari valori în vest și nord-vest, unde izolat va fi caniculă.
Codul galben de caniculă valabil în 25 iunie, ora 12 – 25 iunie, ora 21
Ulterior, de mâine, de la ora 12.00, până seara, la ora 21.00, intră în vigoare alte două alerte: una cod galben de caniculă și alta cod portocaliu, ce vizează toată țara.













