Meteorologii au emis sâmbătă noi alerte cod galben de caniculă ce vizează numeroase județe ale țării, valabile până luni, la ora 21.00. Potrivit ANM, cel mai cald va fi duminică, atunci când temperaturile vor urca până la 36 de grade în vestul și sud-vestul țării.

Potrivit ANM, până pe 23 iunie, ora 21.00, vremea va fi călduroasă în majoritatea regiunilor, iar disconfortul termic va fi accentuat sâmbătă în vest, apoi și în sud-vest. Maximele termice vor fi cuprinse între 25…26 de grade pe litoral și 34…36 de grade în vest și sud-vest, cu cele mai ridicate valori duminică (21 iunie) când local va fi caniculă.

Duminică și Luni (21, 22 iunie) în vestul țării, precum și în zona Carpaților Occidentali și Meridionali, iar marți (23 iunie) cu precădere în sud, centru și nord-est, local vor fi perioade cu instabilitate atmosferică ce se va manifesta prin averse torențiale, descărcări electrice, intensificări de scurtă durată ale vântului (rafale în general de 40…60 km/h) și izolat vijelii și grindină de mici și medii dimensiuni. În intervale scurte de timp sau prin acumulare, cantitățile de apă vor fi de 15…20 l/mp și izolat de peste 30 l/mp.

Coduri galbene de caniculă

În același timp, ANM a emis o alertă cod galben de caniculă pentru sâmbătă, 20 iunie, intervalul orar 12 – 21.