Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis mai multe avertizări de tip Cod galben pentru perioada 20 iunie, ora 10 – 23 iunie, ora 21, vizând un episod de vreme călduroasă, caniculă locală și instabilitate atmosferică temporar accentuată în mai multe zone ale țării, transmite MEDIAFAX.
Potrivit meteorologilor, vremea va fi călduroasă în majoritatea regiunilor, iar disconfortul termic va crește semnificativ în special în vest și sud-vest, unde se vor înregistra temperaturi maxime de până la 34–36 de grade Celsius.
- articolul continuă mai jos -
Cele mai ridicate valori sunt așteptate duminică, 21 iunie, când local va fi caniculă, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge sau depăși pragul critic de 80 de unități.
Pentru sâmbătă, 20 iunie, ANM a emis Cod galben pentru temperaturi deosebit de ridicate în Crișana, Banat, Maramureș, vestul și centrul Transilvaniei și sud-vestul Olteniei, unde maximele vor fi cuprinse între 30 și 34 de grade Celsius.











