ANM a emis luni alerte cod galben de caniculă și furtuni care vor viza mai multe zone din România pe parcursul zilei de azi.

Meteorologii au anunţat că, până miercuri seară, vremea va fi călduroasă în majoritatea regiunilor, cu temperaturi maxime care vor urca până la 34 de grade, şi disconfort termic.

Cod galben de caniculă în 12 județe

Luni, 12 judeţe din Maramureş, nordul şi centrul Transilvaniei, nord-estul Moldovei, sudul Olteniei, sud-vestul Munteniei sunt vizate de un Cod galben de temperaturi deosebit de ridicate.

Alerta, valabilă între orele 12.00 şi 21.00, vizează judeţele Satu Mare, Maramureş, Sălaj, Bistriţa-Năsăud, Mureş, Botoşani, Iaşi, Dolj, Olt, Teleorman, Giurgiu şi în cea mai mare parte a judeţului Cluj.