Vremea va fi călduroasă în majoritatea regiunilor și disconfortul termic va fi ridicat până miercuri seară cel puțin. ANM a emis noi avertizări cod galben de caniculă și furtuni pentru mai multe zone din țară.
Vremea va fi călduroasă marți și miercuri în majoritatea regiunilor, iar disconfortul termic va fi ridicat mai ales în zona de câmpie din vestul, nord-vestul, sudul și sud-estul țării.
Maximele termice vor fi cuprinse între 24 și 34 de grade, cu cele mai mici valori în depresiuni și în zonele cu instabilitate atmosferică accentuată, iar cele mai mari în nord-vestul și sudul țării.
Cod galben de caniculă marți
Marți, în intervalul orar 12 – 21, va fi valabil un cod galben de temperaturi deosebit de ridicate și disconfort termic accentuat. El va viza zone din Crișana, Maramureș, nordul Banatului, nordul și centrul Transilvaniei, sudul Moldovei și estul Munteniei, potrivit ANM.









