Meteorologii au emis miercuri noi alerte cod galben de caniculă, ce vizează mare parte din țară, până joi seară. În același timp, ANM anunță că vremea va fi instabilă astăzi în mai multe județe, pentru care a fost emisă alertă de furtuni și vijelii.

Potrivit ANM, vremea va fi călduroasă în majoritatea regiunilor, izolat caniculară (joi, 25 iunie) în cele vestice, iar disconfortul termic va fi ridicat mai ales în zonele de câmpie din vestul și sudul țării. Maximele termice vor fi cuprinse între 25 și 35 de grade, cu cele mai mici valori în depresiuni și în zonele cu instabilitate atmosferică accentuată, iar cele mai mari în vestul și nord-vestul țării.

Coduri galbene de caniculă și furtuni

De la ora 12.00 și până dieară, la ora 21.00, intră în vigoare o alertă cod galben de caniculă.

Vizate sunt județe din Crișana, nordul Banatului, Maramureș, nordul și nord-vestul Transilvaniei, unde se vor înregistra temperaturi deosebit de ridicate pentru această dată, disconfortul termic va fi accentuat. Maximele termice vor fi de 30…35 de grade.