Deputatul Lucian Bode, fost secretar general al PNL, căruia conducerea partidului i-a cerut demisia din formaţiunea liberală, a anunţat că nu are niciun motiv pentru a lua o asemenea decizie, afirmând că un partid care îşi exclude vocile critice nu se reformează, ci îşi pregăteşte ”eşecul în surdină”, transmite Agerpres.
”Noua viziune liberală începe cu ultimatumuri şi se încheie cu ameninţarea excluderii celor care îndrăznesc să aibă o altă opinie în interiorul partidului. Subliniez, doar în interiorul partidului. E deplorabil şi hilar unde s-a ajuns. În peste 27 de ani petrecuţi în PNL, mi-am exprimat toate poziţiile în cadrul organismelor statutare ale PNL. Cel mai recent, în Biroul Politic Naţional şi în Colegiul Director Judeţean al PNL Sălaj. Am făcut asta pentru că am rămas şi rămân consecvent principiilor liberale în care cred. Mi-am permis să vorbesc liber despre ce s-a întâmplat cu PNL în ultimul an şi jumătate, despre modul de promovare a oamenilor ‘din afară’, despre depărtarea de electoratul nostru tradiţional, despre fuga de responsabilitate şi despre abandonarea muncii de partid. Se pare că am deranjat. Totuşi, am făcut-o cu argumente, conform valorilor liberale în care cred. Şi am făcut-o mai ales pentru că deciziile politice se discută liber, nu vin servite la ‘impuse’ ”, a scris Bode, într-o postare pe Facebook.












