Deputatul PNL Lucian Bode, unul dintre cei cinci liberali cărora li s-a cerut în mod explicit demisia din partid la Congresul Extraordinar de duminică, a publicat un scurt mesaj, după de ultimatumul privind părăsirea formațiunii a expirat.

Bode a afirmat că s-a ajuns mult prea departe, iar în doar două săptămâni PNL a reușit „să se degradeze atât de mult”.

„Mulți m-au întrebat ce fac. Azi, la ora 12:00, mă uitam la desenul acesta (cu sigla PNL, n.r.) primit pe 5 iunie de la fetița mea și îmi aminteam de entuziasmul și încrederea cu care vorbeam cândva despre PNL”, a scris Lucian Bode, în postarea de pe pagina lui de Facebook, intitulată „Simbolul care nu mai seamănă cu PNL”.

„În doar două săptămâni, partidul a reușit să se degradeze atât de mult încât simbolul acela al direcției ascendente nu mai seamănă deloc cu realitatea de azi. S-a ajuns mult prea departe, iar felul în care s-au luat deciziile în ultima perioadă spune totul despre ruptura dintre ceea ce promiteam oamenilor și ceea ce vedem acum în interiorul partidului”, a mai afirmat deputatul.

Ultimatumul dat de conducerea PNL celor cinci membri ai partidului – Lucian Bode, Rareș Bogdan, Adrian Veștea, Hubert Thuma, Alina Gorghiu – de a părăsi formațiunea liberală a expirat luni, la ora 12:00, astfel că aceștia urmează să fie excluși din rândul liberalilor, conform deciziei Congresului Extraordinar.