Un grup de 23 de liberali, care se intitulează „facțiunea conservatoare din cadul PNL”, au semnat o declarație în care susține că ultimatumul dat unor membri ai PNL, de a demisiona din partid, este lipsit de temei staturar întrucât este invocat încălcarea unor reguli, fără ca acesea din urmă să fie menționate explicit.
Ei susțin că, în acest context, a se opune, prin mijloace statutare şi legale, unei „decizii de partid lipsite de temei legal şi contrare interesului general, indiferent de câte voturi au fost adunate în spatele ei, nu este o trădare, ci „o datorie morală”.
„Hotărârea Congresului de a impune demisia unor membri ai PNL, invocând generic încălcarea unor reguli fără a le indica în mod expres, este lipsită de temei statutar. Aceeaşi lipsă de temei a caracterizat şi deciziile anterioare ale BPN. Suntem solidari cu colegii somaţi să îşi depună demisiile prin presiune publică, în contextul prezenţei celor 1.200 de delegaţi aflaţi în sala Congresului”, se menţionează în comunicatul citat de Agerpres.
De asemenea, ei au susţinut că acţiunile lor politice „s-au întemeiat constant pe mesajele primite din baza partidului – o bază care nu îşi mai regăseşte vocea în deciziile conducerii”.
















