Lucian Bode. Credit: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia
Lucian Bode, unul dintre liberalii căruia Congresul PNL de duminică i-a cerut demisia, acuză într-un comunicat că „noua viziune liberală începe cu ultimatumuri și se încheie cu amenințarea excluderii celor care îndrăznesc să aibă o altă opinie în interiorul partidului”.
„E deplorabil și hilar unde s-a ajuns”, a scris fostul secretar general al PNL, duminică, într-un comunicat după Congresul PNL în care lui și altor patru liberali – Rareș Bogdan, Adrian Veștea, Hubert Thuma și Alina Gorghiu – le-a fost cerută demisia din calitatea de membri ai partidului.
Lucian Bode, care a precizat că nu va demisiona, susține că a „deranjat” pentru că a vorbit „liber despre ce s-a întâmplat cu PNL în ultimul an și jumătate, despre modul de promovare a oamenilor «din afară», despre depărtarea de electoratul nostru tradițional, despre fuga de responsabilitate și despre abandonarea muncii de partid”.
„Acum, amenințarea cu excluderea nu demonstrează viziune politică, ci incapacitatea unora de a răspunde argumentelor mele. Iar dacă «noul PNL» sancționează libertatea de opinie, nu face altceva să își calce în picioare chiar identitatea pe care pretinde că o apără”, a adăugat el.











