Eurodeputatul liberal Rareș Bogdan sare din nou la atac, după ce președintele PNL Ilie Bolojan, precum și secretarul general al partidului, Dan Motreanu, au anunțat (la consultările cu președintele Nicușor Dan) că sunt gata să voteze un guvern format în jurul PSD, sau unul format din PNL, USR şi UDMR. Rareș Bogdan cataloghează decizia conducerii PNL drept „o ipocrizie fără margini”, iar în mod direct pe Ilie Bolojan îl numește „mândrul cârmaci care e orbit de vanitate, în viteza trotinetei”.

- articolul continuă mai jos -

Rareș Bogdan se afla pe lista „trădătorilor”, a puciștilor care au conlucrat pentru învestirea în funcția de premier a lui Adrian Veștea (președintele PNL al Consiliului Județean Brașov), peste capul lui Ilie Bolojan. În consecință, conducerea PNL a decis să-l excludă pe Rareș Bogdan și pe alți 12 lideri de filiale județene de partid (cu vot obținut la Congresul de duminică), însă la ședința Biroului Permanent Național de marți seara lucrurile s-au schimbat. Puciștii nu au mai fost excluși, ci doar schimbați din funcții. În cazul lui Rareș Bogdan a rămas doar „recomandarea” de la Congres că se va începe procedura de excludere. Deputatul Ionel Bogdan, din echipa lui Bolojan, a explicat că deși s-au operat modificări în statut, puciștii tot nu pot fi dați afară, până când nu se înregistrează noul statut la Tribunal (procedură care poate dura, în contextul actual).