Într-o postare pe Facebook, europarlamentarul Rareș Bogdan acuză conducerea PNL de „ipocrizie fără margini”, întrucât Ilie Bolojan și echipa lui sunt dispuși să voteze instalarea unui guvern minoritar al PSD, deși au amenințat cu excluderea liberalii care au vrut să voteze guvernul Veștea, condus de un liberal și cu șase miniștri din PNL.
„Sancționați pentru pact de guvernare cu social-democrații deoarece țara avea și are nevoie urgent de un Guvern, iar noi susțineam un premier PNL, un vicepremier PNL și 5 miniștri liberali, care se angajau să continue lupta cu deficitul și să facă reforme, iar acum ce să vezi? Bolojan și camarila slugilor anunță că PNL va vota un guvern PSD, exclusiv PSD, cu premier PSD… !!!!! Tare, nu? Pe Bolojan și pe cei ce vor vota acest Guvern cine îi sancționează?”, scrie Rareș Bogdan în postarea sa.
Europarlamentarul acuză noua conducere a partidului că a flexibilizat principiile doctrinare și acum acceptă un guvern exclusiv al PSD, invocând responsabilitatea națională.
„Se dă oxigen unui guvern minoritar exclusiv PSD, condus chiar de PSD-istul șef, cu sprijinul lui Bolojan și al neoprogresiștilor săi din PNL. Nu se urcă oficial în aceeași barcă, ca să nu-și enerveze electoratul chiar de tot, dar le ține vâslele din umbră”, continuă Rareș Bogdan.













