Premierul desemnat Adrian Veștea (PNL), aflat în conflict deschis cu actuala conducere a Partidului Național Liberal și vizat de o posibilă excludere din formațiune la Congresul extraordinar de duminică, a lansat sâmbătă un atac furibund la adresa președintelui PNL, Ilie Bolojan, și a echipei care urmează să candideze la conducerea partidului, după ce legitimitatea liderului PNL i-a fost afectată de decizia, fără consultări, a președintelui Nicușor Dan de a-i cere unui vicepreședinte PNL să formeze guvernul. Veștea, care a acceptat la rândul său desemnarea, fără să obțină mandat de la PNL, a acuzat sâmbătă că liberalii cu vechime sunt înlocuiți de „venetici și oportuniști”, că PNL riscă să devină „brelocul USR” și că partidul se află într-o „zodie nefastă”.

- articolul continuă mai jos -

Veștea afirmă, pe facebook, unde a oprit comentariile, că duminică, congresul extraordinar reprezintă „eliminarea tuturor liberalilor adevărați din conducerea formațiunii” și că „întreaga istorie și toată identitatea partidului sunt aruncate la gunoi”.

„Trist și previzibil, Congresul convocat pentru mâine de către președintele PNL, Ilie Bolojan, înseamnă de fapt eliminarea tuturor liberalilor adevărați din conducerea formațiunii noastre politice. Practic, întreaga istorie și toată identitatea partidului sunt aruncate la gunoi”, a scris Veștea. El a criticat componența viitoarei conduceri a partidului și a susținut că aleșii locali, care au adus voturi PNL în teritoriu, au fost marginalizați. Amintim că Veștea s-a răzgândit și nu va ai candida la șefia partidului.