Adrian Veștea și Ilie Bolojan. Inquam Photos / Mălina Norocea
Premierul desemnat Adrian Veștea a afirmat, într-o postare pe Facebook, că președintele Ilie Bolojan vrea să dea la o parte lideri care au obținut voturile alegătorilor ca să facă loc pentru „venetici și oportuniști”, trimitere la Oana Gheorghiu și Dragoș Pîslaru care s-au înscris în aceste zile în PNL și vor candida în echipa de conducere propusă de Bolojan Congresului care va avea loc duminică. Veștea dă asigurări că în guvernul său se vor regăsi mai mulți liberali decât a avut Bolojan la Palatul Victoria.
Adrian Veștea crede că, la congres, vor fi eliminați liberalii adevărați din conducerea PNL, iar istoria și identitatea partidului vor fi „aruncate la gunoi”. El reclamă faptul că într-un partid cu 12 președinți de consilii județene și 1.150 de primari un singur ales local va face parte din conducere, fiind vorba de Ioan Popa, primarul din Reșița.
„Este inadmisibil ca aproape toți oamenii din conducerea partidului care au fost validați electoral, care au adus voturi pentru PNL, să fie dați la o parte pentru venetici și oportuniști. La schimb însă, doi oameni care au intrat literalmente ieri în partid, unul dintre ei trecut deja prin alte trei formațiuni politice (toate progresiste), devin parte din cea mai restrânsă conducere a partidului din istoria recentă. Nu e de mirare că, foarte probabil, în curând, și la propriu, și la figurat, dacă ceva nu se schimbă, PNL va deveni brelocul USR”, a scris Veștea.











