Președintele PNL, Ilie Bolojan, a declarat duminică seara, la Digi24, după congresul PNL în care a fost reales președinte, că desemnarea lui Adrian Veștea pentru funcția de prim-ministru de către președintele Nicușor Dan „nu a fost un gest de fair-play” față de PNL și a sugerat că alegerea a urmărit slăbirea formațiunii. „Când vrei să spargi ceva, cauți veriga cea mai slabă”, a spus liderul liberal, întrebat despre motivele care ar fi stat la baza nominalizării lui Veștea.
- articolul continuă mai jos -
Bolojan a afirmat că PNL a încercat să promoveze o soluție alternativă și că a transmis șefului statului propunerea privind formarea unui guvern minoritar susținut de un pact național. „Am avut grijă ca propunerea unui guvern minoritar și a unui pact național să ajungă la Nicușor Dan”, a declarat acesta, întrebat dacă a luat legătura cu șeful statului de când a fost nominalizat prim-vicepreședintele PNL Adrian Veștea.
Întrebat direct în ce relație se află cu președintele, Bolojan a susținut că, în mod constant, colaborarea instituțională a funcționat corect, inclusiv pe domenii sensibile precum politica externă, relațiile cu Comisia Europeană și componenta de apărare, unde atribuțiile sunt împărțite între Guvern și Administrația Prezidențială.











