„Congresul a fost convocat într-o situație de criză pe care nu am dorit-o” – așa și-a început discursul Ilie Bolojan, în fața delegaților PNL care s-au adunat într-un congres extraordinar la București să voteze dacă-l reconfirmă sau nu pe acesta la șefia partidului. „Astăzi nu dăm pe nimeni afară, nu reglăm conturi, dar cerem o alegere”, a spus Bolojan, care este singurul candidat la funcția de președinte al PNL.
„Ne-am asumat redresarea României într-un moment critic. N-am fugit de această răspundere, nu am fugit de ea, pentru că și noi aveam o parte mică de vină. În vara anului trecut am preluat un buget în comă și am lăsat un pacient în stare de recuperare. Tratamentul nu a fost ușor, a fost dureros uneori. Înțeleg supărarea oamenilor, dar dacă nu luam acele măsuri, nu rezolvam situația”, a spus Bolojan.
„Strategia s-a bazat că dumneavoastră veți trăda, veți accepta să fiți brelocul PSD”
El spune că partidul a ales direcția corectă și că eforturile de reformă ar fi mers mai repede dacă în coaliție lucrurile nu ar fi fost blocate de PSD.
„Era nevoie să tragă toți la aceași căruță. PSD a tras frâna de mână. Când PSD a văzut că le afectam rețelele clientelare, a doborât Guvernul. Am scos România din mlaștina pe care a lăsat-o Ciolacu. Am aprins lumina. Suntem sub un asalt teribil, cu toate armele. Nu știu să fi existat un asemenea atac contra unui partid”, a spus Bolojan.













