Președintele PNL Ilie Bolojan a anunțat, la finele primei ședințe a noii conducerii partidului, că sunt două soluții la actuala criză guvernamentală, ambele variante presupunând contituirea unui guvern minoritar.

Noua conducere liberală a reconfirmat deciziile anterioare legate de refuzul de a susține instalarea guvernului lui Adrian Veștea, în condițiile în care acesta nu dispune de o majoritate „transparentă și asumată”.

„PNL nu va susține o astfel de soluție, iar recomandarea pentru grupurile parlamentare este să păresească sala în timpul votului”, a preciza Ilie Bolojan, într-o scurtă declarație de presă.

PNL cere „un pact național”

El a prezentat apoi soluțiile de deblocare a crizei politice, în condițiile în care PSD refuză să-și asume guvernare. Ambele variante presupun un guvern minoritar.