Ilie Bolojan a anunțat duminică prima decizie a noii conduceri PNL, stabilită la congresul de duminică dimineață. Bolojan a anunțat că îi va propune președintelui Nicușor Dan să susțină fie un guvern minoritar PSD, fie un guvern minoritar PNL-USR-UDMR – ambele soluții bazate pe un eventual pact național care să ducă la învestire și la un pact de neagresiune pentru 6 luni.

- articolul continuă mai jos -

Declarațiile lui Ilie Bolojan:

Considerăm că în urma deciziei Congresului PNl de a nu susține unb guvern în care nu se regăsește PNL, acest guvern Veștea nu are o majoritate transparentă și asumată. PNL nu va susține o astfel de soluție, iar recomandarea că tre grupurile parlamentare e să părăsească sala la vot.

Am aprobat și vom propune atât partenerilor noștri, dar și președintelui României, soluțiile pe care le vedem. Nemaiputând funcționa pe o majoritate parlamentară, formula pe care o vedem fezabilă, e o formulă de guverne minoritare. Pentru a putea funcționa, e nevoie de un acord politic național în care, în următoarele 6 luni, partidele semnatare să se angajeze că vor asuma câteva condiții de bază care țin cont de priorități., Un astfel de pact ar putea conține angajamentul oricărui guvern ca până la jumătatea lunii iulie să-și asume răspunderea în Parlament pe toate reformele din PNRR restante. Al doilea element de bază e păstrarea echilibrelor bugetare. Al treilea element e păstrarea programelor de investiții. Dacă partidele ar semna un astfel pact, sunt două ipoteze: