Lekarz po aktywnie spędzonym dyżurze (bo czasem trafiają się dyżury, podczas których można chwilę wypocząć) jest w takim stanie, jakby był pod wpływem alkoholu - mówi dr Ryszard Kijak, przewodniczący Regionu Podlaskiego OZZL.

Protesty sprzed kilku lat spowodowały, że pensja na etacie jest teraz na dobrym poziomie - komentuje zarobki lekarzy Natalia Sot-Muszyńska, lekarka w szpitalu miejskim w Białymstoku, wiceprzewodnicząca Regionu Podlaskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. I zauważa, że młodsi lekarze nie biorą już tak wielu dyżurów, co ich koledzy po fachu ze starszego pokolenia. - Dla nas ważne jest też życie po pracy - tłumaczy.

O podanie wysokości zarobków lekarzy poprosiliśmy wszystkie szpitale w województwie podlaskim. Kilka nie odpowiedziało, kilka odmówiło, tłumacząc, że nie widzi w spełnieniu naszej prośby interesu publicznego. Zdecydowana większość jednak zarobki lekarzy podała (zestawienie publikujemy na końcu tekstu). Tyle tylko, że dostaliśmy "gołe" pensje - bez dodatków np. za staż, bez dyżurów, bez dodatkowych pensji za przyjmowanie pacjentów w poradniach.

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.