Ostatnio usiłowałam zapisać się na zabieg do Szpitala Południowego i dostałam termin za dwa lata. Gdy słyszę, że lekarz w tym szpitalu zarabiał ogromne kwoty, to chcę wiedzieć, czy to wyjątek, czy część systemu - mówi Joanna Pietrusiewicz, ekspertka z zakresu ochrony zdrowia.
Wynagrodzenie lekarzy w szpitalach zamierza zmonitorować Sieć Obywatelska Watchdog Polska. To organizacja, która działa na rzecz przejrzystości życia publicznego.
- Zadamy proste pytanie: o listę imienną wszystkich lekarzy w szpitalu, wraz z podaniem pełnego wynagrodzenia z 2025 rok. Niezależnie od formy zatrudnienia - mówi w rozmowie z "Wyborczą" Szymon Osowski, prawnik i prezes zarządu.
- Temat stał się polityczny. Obecnie jedna partia wyciąga drugiej, ile dany lekarz zarabia. Rozmawiamy o ekstremach, a my myślimy o systemie i obrazie całości, także w kontekście zadłużenia i lokalizacji szpitali. Uzyskanie tych danych będzie z korzyścią dla wszystkich, bo dobrze jest, żeby również szpitale wiedziały, ile płacą inni. W końcu mówimy o środkach publicznych - tłumaczy Osowski.
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.















