Az emberi butaságnak és hiúságnak állított örökbecsű emléket Miloš Forman korszakalkotó filmszatírája (Tűz van, babám!), amelyben tragikomikus kudarcba fullad egy kisváros alkalmatlan vezetőinek kisszerű ügyködése. Kevesen vennék észre, ha a neves cseh filmrendező kínosan botladozó amatőr színészei közé valaki AI-jal beszerkesztené – mondjuk – Sulyok Tamás köztársasági elnököt. Azt a pozíciójáért remegő figurát alakíthatná, amely a bukott miniszterelnökhöz írt ódáját lobogtatva a korábban általa dirigált Alkotmánybíróságnál könyörög védelemért, ám az nyomban hátat fordít neki. Csapó, „vége” felirat, stáblista. https://hvg.hu/360/20260623_allamfovesztes-alaptorveny-modositas-egymondatos-selyemzsinor-sulyok-tamas-elmozditasaE szekunder szégyenérzetet generáló jelenetre emlékezhet az olvasó Magyarország rovatunk összeállítása kapcsán, amely sorra veszi az új sztárrendező, Magyar Péter e héten bemutatott, nem kevésbé korszakos igényű művét, a Tisztítótűz művelet című Alaptörvény-módosítási javaslatcsomagot.Az egymondatos Sulyok-menesztés mellett talán a legizgalmasabb ebben a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és -védelmi Hivatal életre hívásáról szóló fejezet, amelyet interjúalanyunk, Gerő Tamás ügyvéd minden eddiginél hatékonyabb jogállami eszköznek tart a régi rezsim kegyencei között bűnösen szétosztott állami javak gyors visszaszerzésére, feltéve, teszi hozzá, ha további garanciális elemek szavatolják, hogy az új intézményből nem válik pusztán politikai furkósbot. https://hvg.hu/360/20260624_vagyonvisszaszerzesi-hivatal-jogkorok-ugyeszseg-gero-tamas-ugyved-interju-hvg„A cél szentesíti az eszközt” machiavellista politikai pragmatizmusa és a kanti „erkölcsös politika” közötti keskeny mezsgyén egyensúlyozó új miniszterelnök egyik legkényesebb mutatványa amúgy az Orbán-kormány egyetlen „túlélő” tagja, Varga Mihály MNB-elnökhöz fűződő viszonya. Gazdaság rovatunk emlékeztet arra, hogy pénzügyminiszterként Vargának nagyon is volt köze a jegybanki vagyon Matolcsy-féle eltulajdonításához. Addig is, mint a keddi kamatdöntés is jelzi, Varga Mihály parádésan igazodik a Tisza-kormány gazdaságpolitikai irányvonalához, igaz, egy viharos vezetőváltás a központi bank élén úgy hiányzik most a magyar gazdaságnak, mint üveges tótnak a hanyatt esés.Jóval kellemetlenebb helyzetben van Hernádi Zsolt Mol-vezér – állapítja meg Fókuszban rovatunk –, mert bár a magyar olajmulti kétségkívül a régió egyik legnagyobb cége, az Orbán-kormányt készségesen kiszolgáló elnöke Tiborcz Istvánnal együtt társtulajdonos abban az ingatlanbirodalomban, ahol rövidesen bizonyosan kopogtatnak majd a vagyonvisszaszerző ügyészek.Az ország jelentős részén mindazonáltal szokatlanul reményteljes attitűd uralkodik, ami egyeseknél szinte angyali optimizmusba hajlik. Azt hiszem, most már minden jó lesz– fogalmaz Szirtes Ági, közügyekben is aktív színművésznő Szellem rovatunkban. Bármi lesz is, csak jobb jöhet Orbánéknál, mert az új kormány európai gondolkodású– vélekedik Portré rovatunkban Kemény György festő, reklámgrafikus (neki persze könnyű, 90 évesen). A rendszerváltás felpörgeti nemcsak az érzelmeket, de az agyakat is: a diákság-tanárság életét megkeserítő KRÉTA-rendszer modernizálására vonatkozó elképzeléseket Tech rovatunk ismerteti, a hazai zöldmozgalmak a jövő nemzedékek ombudsmanjának visszaállítását követelik, ami ebben a vízhiányos 40 fokban több mint megalapozott lenne.Ember – de legalábbis a HVG – emlékezete óta nem volt szinte olyan, hogy Magyarország derűlátóbb legyen, mint számos gazdagabb, fejlettebb ország.Működött a magyar társadalom immunrendszere – ad magyarázatot a legújabb rendszerváltásra Nick Thorpe, a BBC 40 éve itt élő, a fejleményeket külső szemmel is értékelő tudósítója. Tény, hogy mint Világ rovatunkban olvasható, például az ő szülőhazájában, Nagy-Britanniában a 10 évvel ezelőtti, önsorsrontó Brexit-népszavazás óta szinte folyamatosak a kormányválságok, Izraelben pedig már nemcsak Irán miatt aggódhatnak, hanem az amerikaiak jóindulatának megrendülése miatt is. Igaz, közben a Trump által fojtogatott Kuba kényszerűen elindult a piacgazdasági reformok útján. És még azt mondják, hanyatlik a Nyugat!