Imediat după ce a participat la recepția oferită de Ambasada SUA, președintele României, Nicușor Dan, a plecat cu o aeronavă Spartan, spre Cluj Napoca, unde a ajuns înainte de ora 21:00, pentru a participa la o cină privată cu organizatorii „Techsylvania” (cel mai important eveniment de tehnologie și business din Europa Centrală și de Est, desfășurat la Cluj în perioada 24-25 iunie).

- articolul continuă mai jos -

Cina cu reprezentanți din domeniul IT se desfășoară într-un celebru local din centrul municipiului Cluj Napoca -„DaPino”-, urmând ca șeful statului să rămână cazat peste noapte la Hotel Victoria (aflat în patrimoniul RAAPPS). Joi, Nicușor Dan pleacă mai departe, în Polonia, pentru a participa la Summitul Flancului Estic.

Trebuie precizat că vizita șefului statului la Cluj Napoca a fost ținută la secret până în ultimul moment, nefiind amintită nici în agenda președintelui. Oficialii din administrația locală au evitat să anunțe că Nicușor Dan se va afla în Cluj, informația privind vizita sa apărând în ZiarulFăclia. Conform informațiilor ActualdeCluj, la cina cu reprezentanți din domeniul IT sunt prezenți și afaceriști europeni, reprezentanți ai unor companii cunoscute în acest sector.