Președintele Nicușor Dan efectuează joi o vizită oficială în Polonia, momentul principal al deplasării fiind reprezentat de participarea la Summitul Flancului Estic al NATO. În acest timp, partidele din fosta coaliție de guvernământ trebuie să se pună de acord asupra uneia dintre cele două variante de guvern minoritar aflate în discuție: guvern PSD sau guvern PNL-USR-UDMR.
Conform agendei oficiale a președintelui, începând cu ora 13:30, Nicușor Dan va participa la Summitul Flancului Estic, care se va desfășura la Artus Court – Primăria Gdansk, în Republica Polonă.
La ora 15:00, președintele este așteptat să vină la declaraţiile de presă comune cu liderii prezenţi la Summitul Flancului Estic.
Ulterior, la ora 16:30, șeful statului va avea o întâlnire cu Lech Walesa, fost preşedinte al Republicii Polone, la Centrul European Solidaritatea din Gdansk.
Un nou termen pentru partide










